Un incident grav s-a produs în noaptea de 28 septembrie 2025, atunci când un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Maramureș a fost chemat să preia un pacient agresiv.
Potrivit comunicatului SAJ Maramureș, solicitarea a venit la ora 20:49, iar pacientul a fost dus inițial la Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie pentru consult de specialitate. Ulterior, la recomandarea medicului de gardă, s-a dispus transferul acestuia la Spitalul Municipal Sighetu Marmației, escortat de un echipaj de poliție.
În jurul orei 23:03, în timpul transportului, pacientul a devenit violent și l-a agresat pe ambulanțierul aflat în autosanitară. Dispeceratul medical a trimis de urgență un alt echipaj EPA din Sighetu Marmației, care a ajuns rapid la fața locului.
Ambulanțierul rănit a fost preluat la CPU-ul Spitalului Municipal Sighetu Marmației, unde a primit îngrijiri și investigații medicale de urgență. Ulterior, acesta a fost transferat la UPU, Spitalul Județean de Urgență Baia Mare.
În urma intervenției rapide, starea colegului este stabilă, fiind ținut sub supraveghere și monitorizare.
„Dorim să adresăm mulțumirile noastre sincere tuturor celor implicați în soluționarea consecințelor incidentului și acordarea îngrijirilor de specialitate. Sperăm ca astfel de evenimente să fie prevenite prin măsurile ce vor fi incluse în noul protocol de colaborare interinstituțională pentru transportul pacienților cu astfel de afecțiuni”, a declarat managerul interimar al SAJ Maramureș, jr. George-Alexandru Oros.


























Comentarii
Fii primul care comentează la acest articol.
Lasă un comentariu