Festivalul Cafelei va avea loc în 4 și 5 iulie în Maramureș, organizatorii pregătind un program care cuprinde ateliere creative, competiții dedicate cafelei de specialitate, concerte, activități pentru copii și adulți, precum și zone dedicate artizanilor și gastronomiei.
Evenimentul va debuta vineri, 4 iulie, la ora 10:00, cu deschiderea porților, urmată de un discurs susținut de reprezentanții Asociației Zestrea Cafelei. Pe parcursul primei zile vor avea loc ateliere de olărit, scris recreativ, psihologie, modelaj în lut și atelier tibetan, precum și momente muzicale susținute de PS Academy și Cresscendo. Programul artistic va continua cu recitalurile „Dor de folclor” și Velvet Grime.
Sâmbătă, 5 iulie, programul include ateliere de broderie manuală pentru copii și adulți, un eveniment de cupping deschis publicului, susținut de Meron, o prezentare cu Dan Leș – Casa Olarului, ateliere de modelaj în lut și atelier tibetan, iar seara se va încheia cu un concert susținut de Lorena Șut și formația.
Pe durata celor două zile se vor desfășura competiții dedicate cafelei de specialitate, respectiv etapa regională AeroPress, în 4 iulie, și Latte Art Throwdown, în 5 iulie.
Participanții vor avea acces și la activitățile organizate în cadrul Agora Urbană, unde vor avea loc ateliere de arts & crafts, chitară și cajon, precum și la zona coordonată de Asociația pentru Mișcare, care va include activități precum echiparea unui alpinist, atelier de noduri, tras la coardă și „Cursa cu boaba de cafea”.
De asemenea, vizitatorii vor putea descoperi zona „Roasters Village”, standurile artizanilor, ateliere de pictură cu cafea, pictură pe față, activități creative pentru copii și o zonă dedicată preparatelor culinare și băuturilor.


























Comentarii
Fii primul care comentează la acest articol.
Lasă un comentariu