A 10-a victorie amicală: Siófok KC-Galerius Fürdo – HCM Baia Mare 26-31 (14-18)

HCM Baia Mare a înregistrat a 10-a victorie consecutivă, repurtată în compania echipei maghiare Siófok KC – Galerius Fürdo la scorul 31-26 (18-14). Este al doilea succes al băimărencelor la acest ultim turneu de verificare, înaintea debutului în luptele oficiale. De data aceasta Eliza Buceschi, cu şapte reuşite pentru HCM, a fost principala marcatoare.

În a doua partidă jucată azi în cadrul Cupei „Elek Gyula” din Budapesta, campioana României a repurtat o nouă victorie: 31-26 (18-14) cu Siófok KC – Galerius Fürdo. În minutul 13 a fost ultima oară egal, la 6, după care băimărencele au punctat de patru ori în trei minute şi scorul a devenit 10-6 pentru HCM. Din acest moment HCM-ul a condus în permanenţă, cea mai mare diferenţă survenind în minutul 45: 25-17. Toate jucătoarele au fost rulate din nou de tehnicienii băimăreni. Dacă Eliza Buceschi a înscris cele mai multe goluri, 7, în apărare s-a remarcat Makeeva, care a avut şase aruncări blocate. De asemenea, jocul vigilent al campioanelor în faza defensivă s-a văzut şi în cele 11 intercepţii.

HCM: Arenhart (6+1 intervenţii), Ungureanu (6+2) – Buceschi 7 (1), Marin 5 (1), Herrem 4, Ardean Elisei 4, Szucs 2 (1), Makeeva 2, Davidenko 2, Nechita 2, Oltean 1, Artsiukhovich 1, Gjorgjijevska 1, Tătar, Tiron.