Elevii de la Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” din Baia Mare și de la Liceul Tehnologic „Traian Vuia” din Tăuții Măgherăuș au participat la activități dedicate orientării sportive și educației prin mișcare, organizate în cadrul proiectului Erasmus+ COMPASS 2.
Proiectul este derulat de Asociația Județeană de Orientare Maramureș, structură în care activează mai multe cluburi de orientare sportivă din județ: CS Electro Sistem, ACS Maratin Rivulus Dominarum, CSȘ Baia Sprie – CS Spria Baia Sprie și CS Nord Baia Mare.
Prima activitate a avut loc la Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, unde elevii au descoperit bazele orientării sportive prin trasee interactive realizate cu ajutorul hărților, punctelor de control și sistemelor moderne de verificare a traseului. Participanții au învățat noțiuni de orientare și au lucrat în echipă într-un cadru dinamic și atractiv.
Cea de-a doua activitate s-a desfășurat în zona Parc Hoșteze din Tăuții Măgherăuș, unde elevii au parcurs trasee special amenajate în natură. Organizatorii au utilizat sistemul electronic SI-Card și aplicații mobile cu scanare QR la fiecare post de control, oferind participanților o experiență modernă și interactivă.
Prin proiectul Erasmus+ COMPASS 2 sunt promovate sportul, orientarea în natură, colaborarea și utilizarea tehnologiei moderne în educație, contribuind la dezvoltarea unui stil de viață activ și sănătos în rândul tinerilor.























