ACADEMIA GHEORGHE HAGI ŞI CFR CLUJ ÎŞI DISPUTĂ TROFEUL ”GHEORGHE ENE”

Sala Sporturilor din Târgoviște găzduiește marţi, 22 decembrie, finalele trofeului ”Gheorghe Ene”, competiție rezervată juniorilor născuți în 2007 (Under 9)

Faza grupelor turneului final al competiţiei s-a disputat în zilele de 20 şi 21 decembrie, în sala din oraşul dâmboviţean şi a constat în două grupe a câte patru echipe, care s-au duelat în meciuri a câte 40 de minute (două reprize de 20), pe teren redus.

În grupa A, Academia Gheorghe Hagi a ocupat primul loc, cu două victorii şi un egal, obţinând calificarea în finala mare a turneului. Poziţia secundă a revenit celor de la LPS Suceava, care au obţinut două victorii şi vor juca în finala mică.

În grupa B, CFR Cluj s-a calificat în ultimul act al competiţiei după le-a învins pe Prosport Focşani şi Atletic Zalău şi a remizat cu Atletico Arad. Arădenii au ratat finala mică, după ce au pierdut meciul decisiv cu Prosport Focşani, scor 0-2.

Programul zilei de marți, 22 decembrie, va debuta de la ora 10:00, cu finala pentru locurile 3-4, care le va pune faţă în faţă pe LPS Suceava şi Prosport Focşani, pentru ca o oră mai târziu să se dispute meciul pentru titlul de campioană, între Academia Gheorghe Hagi şi CFR Cluj.

Iată rezultatele integrale şi clasamentele finale ale grupelor:

Grupa A
20 decembrie
Kinder Târgoviște – Interstar Sibiu 1-2, Academia Gheorghe Hagi – LPS Suceava 1-0
Interstar Sibiu – LPS Suceava 1-3, Kinder Târgoviște – Academia Gheorghe Hagi 0-2
21 decembrie
Academia Gheorghe Hagi – Interstar Sibiu 3-3, LPS Suceava – Kinder Târgoviște 2-0

Clasament: 1. Academia Gheorghe Hagi 7p (6-3), 2. LPS Suceava 6p. (5-2), 3. Interstar Sibiu 4p. (6-7), 4. Kinder Târgovişte 0p. (1-6)

Grupa B
Atletico Arad – Atletic Zalău 3-1, CFR Cluj – Prosport Focșani 4-2
Atletic Zalău – Prosport Focșani 1-2, Atletico Arad – CFR Cluj 2-2
CFR Cluj – Atletic Zalău 7-1, Prosport Focșani – Atletico Arad 2-0

Clasament: 1. CFR Cluj 7p (13-5), 2. Prosport Focșani 6p. (6-5), 3. Atletico Arad 4p. (5-5), 4. Atletic Zalău 0p. (3-12)