ANALIZA, REZULTATE, MARCATORI şi CLASAMENT după etapa a XI-a din Seria 5

În general, partidele desfăşurate între formaţii din aceeaşi localitate sau judeţ sunt mai aprige, iar deznodământul poate fi oricare, indiferent de poziţiile din clasament. Interesant, în ultima rundă a Seriei 5 din Liga a III-a, numai puţin de patru dintre cele şapte meciuri au însemnat derby-uri judeţene.

Arbitru ajuns la urgenţă, chiar în timpul meciului

În duelul de la Turda, codaşa Unirea Jucu a ajuns la meci fără antrenor, deoarece Alpar Meszaros s-a despărţit pe cale amiabilă cu formaţia din Cluj, cu câteva zile înainte de joc. În aceste condiţii, jucătorul Dan Mureşan a luat şi rolul de antrenor din teren şi mutarea a fost una bună, având în vedere că Unirea a “smuls” un punct în faţa fruntaşei Arieşul, cea care a fost lider câteva etape la rând. Cum formaţia condusă de primarul Ioan Dorel Pojar nu prea are obiectiv în acest sezon, remiza are valoare dar pentru moralul jucătorilor. În schimb, Arieşul a pierdut locul 2, iar la final de săptămână are un meci dificil cu FC Zalău! Să mai spunem că meciul de pe Stadionul Municipal din Turda a avut o moment inedit: în startul reprizei secunde, “centralul” Gabriel Almaş s-a accidentat destul de grav, fiind trimis de urgenţă la spital. După aproximativ 20 de minute, organizatorii au găsit o soluţie: “asistentul” Sergiu Corb a lăsat fanionul pentru fluier, locul său la linie fiind luat de arbitrul Adrian Nagy, aflat întâmplător în tribune!

“Viruşii verzi” au bifat primul succes şi primul joc fără gol primit!

Tot un duel clujean a fost şi cel din Parcul “Iuliu Haţeganu”, în care Sănătatea a “spart gheaţa”, reuşind prima victorie din acest sezon! Dacă în prima rundă au venit de la Sighetu Marmaţiei cu un punct, elevii lui Marius Semeniuc au pierdut următoarele nouă partide!!! O rază de soare a venit în duelul codaşelor cu Unirea Dej, în care Alexandru Gaşpar şi compania au înscris de două ori, dar au bifat şi primul meci în care nu a primit gol! Drumul spre succes a fost deschis de Sergiu Soos, cel care a transformat un penalty, ca urmare a unui faulat în careu asupra lui Adrian Lupu. Într-un meci cu ocazii puţin de gol, “veteranul” Alexandru Gaşpar a stabilit scorul încă din minutul 56, printr-un şut din apropierea porţii. Dejul putea reuşi golul de onoare cu un sfert de oră înaintea finalului, dar portarul Andrei Tudoran a avut un reflex remarcabil, la şutul lui Blaj la vinclu!

FCM Baia Mare trece fără emoţii şi de conjudeţenii din Sighetu Marmaţiei

Un alt derby judeţean a fost cel de pe Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare, în care elevii lui Dorin Toma s-au duelat cu vecinii de la CSM Sighetu Marmaţiei. Chiar dacă a promovat doar în vară, oaspeţii au avut un start bun, ocupând la un moment dat şi locul 2! În partida de vineri, elevii lui Dan Dobai nu au putut face supriza în faţa liderului, deşi au jucat tare, câteodată şi pe limita regulamentului. După două ocazii bune, Vasile Pop înscrie de la punctual cu var, în urma unui fault al portarului Burdun asupra lui Mihai Deac. Într-un meci sărac în ocazii de gol, Gabriel Ardeleanu a risipit emoţiile celor din capitala Maramureşului, la doar câteva zeci de secunde de când fusese introdus în teren de câtre antrenorul Dorin Toma! Prin această victorie, Marius Hodor şi compania rămân la o diferenţă de cinci puncte faţă de ocupanta locului secund, cu doar două etape înaintea finalului de tur.

În Bihor, ca la şah: După meciul direct, CS Oşorhei şi CSC Sânmartin au făcut rocada în clasament

Mai apoi, trebuie să vorbim despre un alt derby judeţean, cel din Bihor, programat la Alparea, o localitate din comuna Oşorhei. Elevii lui Rudy Kovacs şi Nicolae Petre s-au duelat cu CSC Sânmartin, o formaţie care a promovat în vară, dar care a avut un debut de sezon destul de bun. Paradoxal, Oşorheiul a început foarte greoi, iar după primele etape era “lanterna roşie”! O serie de cinci victorii consecutive a adus formaţia bihoreană în plutonul fruntaş, iar a şasea a venit vineri! Meciul a fost unul mai special, având în vedere că Sânmartinul a aliniat un unsprezece, în care s-au regăsit numai puţin de şapte jucători, veniţi recent tocmai de la… Oşorhei! Şi în acest meci, gazdele au arătat că au trecut de momentele dificile din startul campionatului, astfel că Şerban Pop şi compania aveau deja 2 – 0 la finalul primei jumătate de oră de joc, după reuşitele lui Cristi Andor şi Ember. Nou-intratul Gheorghe Popescu putea readuce oaspeţii în joc, dar acesta a ratat un penalty, în minutul 33. Până la urmă, acelaşi jucător l-a învins pe portarul Cosmin Hava (min. 76), insuficient pentru ca Cristian Cura şi compania să meargă acasă măcar cu un punct. Interesant, după acest meci, cele două formaţii au făcut rocadă în clasament, Oşorheiul urcând pe locul 5, în timp ce Sânmartinul a căzut pe 7!

Portarul Claudiu Băican marchează din nou şi risipeşte emoţiile Zalăului, care acum se află pe podium!

Chiar dacă avea în faţă o echipă din subsolul clasamentului, FC Zalău a jucat cu frâna trasă în primele 45 de minute, la finalul cărora tabela era albă. Imediat după reluare, olteanul Alberto Vălimăreanu a deschis drumul spre victorie, marcând primul gol personal pentru formaţia de la poalele Meseşului. Foarte multe ocazii de gol nu am remarcat nici în repriza secundă, decât noile ratări ale nigerianului Kuku, cel care nu l-a putut depăşi de portarul Vlad Negru, la o fază de unul la unul! Jocul a fost tranşat de celălalt portar, în minutul 73, când Claudiu Băican a transformat un penalty, ca urmare a faultului în careu asupra lui Tăbîrţă. Prin acest succes, Cosmin Cozma şi compania au revenit pe podium şi aşteaptă derby-ul cu Arieşul Turda, pentru a vedea dacă în această iarnă se poate vedea drumul spre liga secundă şi din Sălaj, chiar din acest sezon!

Cristian Coroian şi-a bătut fosta echipă, chiar şi în 10 oameni!

Într-un joc desfăşurat abia sâmbătă, Metalurgistul s-a impus în faţa celor de la Gloria Bistriţa, urcând în clasament până pe locul 2! S. Mureşan a deschis scorul încă din minutul 7, după o acţiune a lui Cîrstean. Oaspeţii şi-au adus aminte că acum mai puţin de doi ani erau pe prima scenă şi au revenit în joc. Şi jocul a curs spre Bistriţa, după ce Cugirul a rămas în 10 oameni, portarul Gurincu fiind eliminat, pentru un fault asupra lui Alexandru Pop. Mai mult, Gloria a beneficat de o lovitură de la punctul cu var, iar Jarda a egalat. Până la urmă, tot Metalurgistul a intrat la vestiare în avantaj, după golul golgeterului Cîrstean. La reluare, avantajul gazdelor a crescut, după un penalty executat fără emoţii de Avramescu (min. 49). Doar cinci minute au trecut până la replica Gloriei, cea care a redus din handicap, printr-un “euro-gol” realizat de Rogozan, şut direct în vinclu! Elevii lui Valer Săsărman au căutat golul egalării, pe care nu l-au găsit. Mai mult, gazdele puteau să îşi distanţeze pe tabelă, prin R. Pop şi Cîrstean. Trebuie spus că egalitatea numerică a fost restabilită cu un sfert de oră înainte de final, când Dobrea a primit al doilea avertisment.

CS Iernut pierde acasă, după ce avea 2 – 0 la pauză. Nervii s-au întins la maxim în final, în care doi jucători au fost eliminaţi!

Chiar dacă a pierdut primele meciuri, CS Iernut a făcut meciuri bune, iar după 10 runde avea patru victorii. Fanii nou-promovatei şi judeţul Mureş aşteptau un nou succes în faţa altei formaţii, care în sezonul trecut evolua în Liga a IV-a, este vorba despre Industria Galda de Jos. Gazdele au început bine şi aveau deja 2 – 0 în prima jumătate de oră, după reuşitele lui Fekete şi Cheţan. CS Iernut a dominat clar prima repriză şi nici cel mai pesimist spectator din tribune nu ar fi putut crede că favoriţii ar pierde chiar şi un punct. Până la urmă, mureşenii le-au pierdut pe toate trei, după ce echipa din Alba a înscris de trei ori în repriza seundă prin Cernea, Frenţiu şi Păcurar, în timp ce gazdele nu au mai găsit drumul spre poarta lui Cătălin Ştef. Nervii au ieşit la iveală, astfel că amfitrionii au terminat jocul în doar 8 oameni de câmp, deoarece Balea a fost eliminat în minutul 89, iar Dicher l-a lovit cu pumnul pe Haiduc, fiind trimis la vestiare cu doar câteva secvenţe înaintea ultimului fluier al partidei!