Bilanț pozitiv pentru FCM Baia Mare în anul 2015

FCM Baia Mare LOTDoar 9 înfrângeri în 48 de partide

FCM Baia Mare a terminat anul 2015, așa cum l-a și început: pe prima poziție în clasament. Dacă la începutul anului conducea seria 5 a Ligii 3, sfârșitul anului 2015, o găsește pe FCM Baia Mare lider în seria Vest a Ligii 2, cu șanse mari de a disputa play-off-ul din primăvară, și de a ataca promovarea în prima ligă.

La această oră linia de clasament a echipei băimărene arată astfel:

1. FCM Baia Mare 18 10  5  3 32-12     35 p

Dar anul 2015 a fost pentru FCM Baia Mare unul deosebit de dinamic, băimărenii fiind angrenați în lupta pentru promovarea în Liga 2, pe care de altfel au și reușit-o, dar și în bătăliile Ligii 2 și prezență mai mult decât onorabilă în Cupa României.

De altfel, FCM Baia Mare a reusit în sezonul competițional 2014-2015, să fie singura echipă, care nu a primit gol în meciurile disputate acasă.

Promovarea în Liga 2 nu a fost chiar un galop de sănătate, ea a fost obținută prin muncă serioasă la antrenamente, dăruire pe teren și profesionalism dus până în ultimul minut al sezonului de jucători și colectivul tehnic, pentru a îndeplini o dorință arzătoare a suporterilor și iubirorilor de fotbal din Baia Mare, acela de a avea din nou, după mulți ani o echipă în Liga 2. Returul sezonului 2014-2015 a fost unul foarte bun pentru elevii lui Dorin Toma și Cristian Bogdan cu 13 meciuri oficiale în campionat, FCM Baia Mare reușind nu mai puțin decât 9 victorii: 2-0 cu Arieșul Turda (acasă), 4-0 cu CS Oșorhei (acasă), 3-0 cu Metalurgistul Cugir (deplasare), 1-0 cu Sănătatea Cluj (acasă), 2-0 cu Avântul Reghin (deplasare), 5-0 cu Unirea Dej (acasă), 3-0 cu CS Sânmartin (acasă), 2-0 cu CSM Sighet (deplasare) și 3-0 cu Industria Galda (acasă).

Foarte important a fost și egalul obținut în deplasare 3-3 la FC Zalău, după un meci în care băimărenii au condus cu 3-1, fiind egalați în ultimele minute ale partidei.

Linia de clasament pentru cele 13 etape ale returului arăta astfel:

FCM Baia Mare           13  9  1  3   29-7  28 p

Pregătirea pentru debutul echipei în Liga 2 a început încă de pe 4 iulie 2015, și până la startul campionatului FCM Baia Mare a disputat nu mai puțin decât 13 partide de verificare, cu un bilanț, de asemenea, pozitiv. Deși în meciurile amicale nu se acordă puncte, cam așa ar arăta o linie de clasament, conform meciurilor disputate:

FCM Baia Mare           13  7  4  2   30-15  25 p

Cu o pregătire centralizată foarte bună și cu o densitate mare de meciuri de verificare, Dorin Toma și Cristian Bogdan au reușit să închege o echipă, care în toamnă să facă o figură frumoasă în campionat și Cupa României. Importantă a fost și alegerea adversarelor în partidele amicale. Să ne aducem aminte:

21.08 ACS Comuna Recea – FCM Baia Mare  0-4

Startul sezonului în Liga 2, a găsit FCM Baia Mare în mare formă, după egalul de acasă din prima etapă (1-1 cu FC Brașov), urmând o serie de 4 victorii consecutive: 4-1 la Pâncota, 2-1 la Caransebeș, 2-0 la Oradea și 3-0 acasă cu Metalul Reșița. Această serie de rezultate pozitive au făcut ca FCM Baia Mare să preia șefia în clasament, acolo unde au rămas până în etapa a XI-a, când FCM Baia Mare a fost detronată de UTA Bătrâna Doamnă.

Foarte imposrtantă și prețioasă a fost victoria obținută la Râmnicu Vâlcea (2-1 cu CSM), în ultima etapă a turului, victorie venită după o serie neconvingătoare de rezultate: 0-1 acasă cu ”U” Cluj Napoca, 0-1 la Mioveni și 1-1 acasă cu Olimpia Satu Mare.

Sfârșitul anului 2015 a mai adus 5 etape din returul sezonului regulat și după 0-2 la Brașov, FCM Baia Mare s-a împiedicat în noroiul de sub Dealul Florilor de Șoimii lui Pâncota, dar a reușit o serie de 3 victorii consecutive: 4-0 cu FC Caranseșeș și 6-0 cu FC Bihor, acasă și 2-0 în deplasare în Valea Domanului la Reșița. Cu aceste rezultate FCM Baia Mare s-a reinstalat în fotoliul de lider al clasamentului intermediar cel puțin până la primăvară când elevii lui Dorin Toma și Cristian vor avea de disputat ultimele 8 etape ale sezonului regulat, 8 finale cu implicații serioase în configurația clasametului final. Să ne aducem aminte:

05.12 FCM Baia Mare – FC Bihor  6-0

În 10 partide, băimărenii au condus la pauză, 7 dintre ele terminându-se cu victoria elevilor lui Dorin Toma, iar 3 s-au terminat la egalitate. În alte 6 partide la pauză se consemna egalitate, 3 dintre ele terminându-se cu victoria băimărenilor.

Victoriile obținute în deplasare ne-au adus până la urmă în postura de lider:

Clasament în deplasare:

1. FCM Baia Mare 9 6  1  2     14-7  19 p

Clasament acasă:

1. FCM Baia Mare 9 4  4  1     18-5  16 p

În campionat FCM Baia Mare a înscris 32 de goluri în 18 etape cu o medie de 1,77 goluri/meci, o medie foarte bună și are cea mai bună apărare alături de cea a Universității Cluj. Golgheterul echipei este Sergiu Arnăutu cu 7 goluri înscrise, un transfer reușit de grupararea băimăreană în vară. Dar iată cine sunt cei care au marcat pentru FCM: