FC Viitorul Constanța s-a calificat în sferturile Cupei Ligii, după loviturile de departajare

Portarul craiovenilor, Cătălin Straton, care a apărat șuturile lui Casap și Ganea, a ratat lovitura decisivă. Toți cei trei jucători ai echipei din Bănie care au ratat au trimis peste poartă, Ferfelea, Măzărache și Straton.

Pentru Viitorul au transformat Benzar, Chițu, V. Achim, Aganovic, Nicoliță, I. Filip, K. Boli, Gavra și portarul Albuț, iar pentru oaspeți au înscris A. Ivan, Popov, Zlatinski, Tîrnăcop, Madson, Hergheligiu, Kay și Bancu.

În sferturile de finală s-au calificat Concordia Chiajna, ACS Poli Timișoara, CFR Cluj, Astra Giurgiu și FC Viitorul, în timp ce Steaua București, deținătoarea trofeului, și ASA Tg. Mureș, finalista ediției trecute, sunt calificate direct în această fază. Ultima echipă din sferturi va fi decisă dintre Pandurii Tg. Jiu și Dinamo.

FC Viitorul Constanța — CS Universitatea Craiova 0-0, după prelungiri; 9-8, la loviturile de departajare, Stadion „Central” — Ovidiu

Au executat în ordine loviturile de departajare: Romario Benzar 1-0 (gol), Andrei Ivan 1-1 (gol), Aurelian Chițu 2-1 (gol), Atanas Popov 2-2 (gol), Vlad Achim 3-2 (gol), Hristo Zlatinski 3-3 (gol), Carlo Robert Casap 3-3 (ratare — apără Cătălin Straton), Viorel Ferfelea 3-3 (ratare — peste poartă), Adnan Aganovic 4-3 (gol), Ionuț Tîrnăcop 4-4 (gol), Bănel Nicoliță 5-4 (gol), Madson 5-5 (gol), Ioan Filip 6-5 (gol), Andrei Hergheligiu 6-6 (gol), Kevin Boli 7-6 (gol), Kay 7-7 (gol), Cristian Gavra 8-7 (gol), Nicușor Bancu 8-8 (gol), Cristian Ganea 8-8 (ratare — apără Cătălin Straton), Simon Măzărache 8-8 (ratare — peste poartă), Călin Albuț 9-9 (gol), Cătălin Straton 9-9 (ratare — peste poartă).

Arbitru: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenți: Mircea Orbuleț (București), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Dragoș Istrate (București)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) — CCA, Eduard Alexandru (Ploiești) — LPF