Handbal feminin: Spania și Norvegia, în finala EURO 2014

imageResizeEchipele Spaniei și Norvegiei vor disputa finala Campionatului European de handbal feminin din Ungaria și Croația – EURO 2014, după ce formația Norvegia a dispus de Suedia cu scorul de 29-25 (13-11), în semifinala de vineri, de la Budapesta.

Spania, întrecută în grupa principală de România cu 22-20, învinsese în prima semifinală campioana en titre, Muntenegru, cu 19-18 (13-8).

Norvegia a început mai bine și conducea cu 3-0 după aproape patru minute de joc. Suedia a revenit în joc (4-3, min. 8), însă apoi a încasat cinci goluri la rând, astfel că scorul era de 9-3 în min. 15. Suedia a reușit trei goluri la rând (9-6, min. 17), iar apoi s-a apropiat la un singur gol, 10-9 (26), pentru ca la pauză vicecampioana europeană să conducă la o diferență de două goluri, 13-11.

Suedia a început cu gol repriza secundă, dar Norvegia, campioana olimpică en titre, a refăcut o diferență confortabilă de trei goluri, 15-12 (34). Suedia a continuat cursa de urmărire (16-15, 17-16, 18-17), dar a avut o scădere în joc, speculată de Norvegia, care a punctat de patru ori la rând, ajungând la 22-17 (46). Norvegia a gestionat foarte bine ultimul sfert de oră și a câștigat cu scorul de 28-25.

Pentru Norvegia au marcat Betina Riegelhuth (1 gol), Veronica Kristiansen (3), Ida Alstad (2), Heidi Loke (6), Nora Mork (5), Stine Oftedal (3), Linn-Kristin Riegelhuth Koren (4), Camilla Herrem (3), Sanna Solberg (2).

Pentru Suedia au înscris Hanna Fogelstrom (1), Jamina Roberts (1), Louise Sand (2), Johanna Ahlm (1), Linnea Torstenson (2), Isabelle Gullden (9), Jessica Hellberg (1), Nathalie Hagman (2), Ida Oden (3), Jenny Alm (2), Anna-Maria Johansson (1).

Norvegia a pierdut finala EURO 2012 cu 31-34, după prelungiri, în fața Muntenegrului. Norvegia are cinci titluri continentale în palmares (1998, 2004, 2006, 2008, 2010). Spania a jucat finala ediției 2008, fiind învinsă de Norvegia cu 34-21.

Finala mică la EURO 2014 va avea loc duminică, de la ora 16,30, între Suedia și Muntenegru, iar finala competiției se va juca între Norvegia și Spania, de la ora 19,00, ambele la Budapesta. România s-a clasat pe locul 5 în prima grupă principală a competiției și a ocupat locul 9 în ierarhia generală.