Handbal masculin: România a ratat calificarea la CM 2015

Echipa masculină de handbal a României a ratat calificarea la Campionatul Mondial 2015, după ce a fost învinsă de Suedia, cu scorul de 27-21 (15-7), duminică, la Goteborg, în manșa a doua a barajului pentru turneul dinal din Qatar.

Tricolorii, care pierduseră și la București, cu 24-25, au fost conduși cu 2-0 (min. 3), 5-1 (9), 8-2 (13), diferența crescând apoi la 11-3 (18), iar ecartul maxim a fost de nouă goluri, 13-4 (21), pentru ca la pauză scorul să fie 15-7 pentru scandinavi. În repriza secundă, Suedia a ajuns la zece goluri avans, 18-8 (38), dar echipa antrenată de francezul Gaudin a revenit în joc și a redus diferența, scorul final fiind de 27-21 pentru gazde.

Au evoluat echipele:

Suedia: Mattias Andersson, Mikael Appelgren — Magnus Persson, Jim Gottfridsson (5 goluri), Lukas Karlsson (3), Daniel Tellander, Niclas Ekberg (8), Tobias Karlsson, Johan Mikael Jakobsson (2), Patrik Fahlgren, Fredrik Raahauge Petersen (5), Niclas Andreas Barud, Rickard Lonn, Mattias Zachrisson, Andreas Nilsson (3), Jesper Nielsen (1). Selecționer: Staffan Olsson.

România: Mihai Popescu, Ionuț Ciobanu — Florin Acatrinei, Mihai Asoltanei, Ionuț Ramba, Andrei Mihalcea, Valentin Ghionea (7), Marius Sadoveac (4), Dragoș Iancu, Cristian Fenici (3), Ionuț Rotaru, Alexandru Csepreghi (4), Albert Cristescu (1), George Buricea (2), Bogdan Criciotoiu, Ciprian Șandru. Selecționer: Christian Gaudin.

Arbitri: Andreu Marin Lorente, Ignacio Garcia Serradilla (ambii din Spania); Delegat EHF: Gunnar K. Gunnarsson (Islanda)