HCM Baia Mare a castigat clar derby-ul cu HCM Roman

HCM Baia Mare a castigat clar derby-ul cu HCM Roman – primul meci dupa demisia anuntata de Costica Buceschi in fata handbalistelor si ramanerea sa la echipa, insa artificiile din jocul baimarencelor se lasa asteptate. Partida din Sala Sporturilor ”Lascar Pana” a inceput prudent de ambele parti, cu o bara pe contraatacul purtat de Valentina Ardean Elisei, un 7 metri parat de Paula Ungureanu la Daniela Babeanu, o interventie a Viktoriya Tymoshenkova. Si au trecut opt minute pana ce Alexandra Do Nascimento a izbutit primul gol al derby-ului! Replica moldovencelor a venit prin Carmen Stoleru, dar baimarencele s-au strans bine in aparare si au dat mai multe semne de viata in atac (5-3 min 14).

Indicatiile lui Florentin Pera pe time-out (”Desfaceti jocul”) n-au fost puse in practica de elevele sale, gazdele reusind sa puncteze prin Ekaterina Davidenko (6-3 min 16). A urmat o noua seceta de goluri, intrerupta tot printr-un gol al debutantei Do Nascimento (7-3 min 23). In finalul reprizei, brazilianca a intrat in combinatii frumoase cu Makeeva si s-a mers la vestiare cu patru goluri de partea maramuresencelor (scor 9-5). Romascanele au fortat reintrarea in joc si s-au apropiat prin realizarile extremei dreapta Ana Maria Horobet (13-10 min 39), dar echilibrul s-a rupt definitiv in minutele urmatoare, cand aruncarile Biancai Tiron au scuturat plasa oaspetelor.

Diferenta a tot crescut in favoarea baimarencelor (24-12 min 55), doar cateva aruncari ale Dianei Drutu limitand proportiilor scorului. Fluier final: 26-15. Pentru baimarence urmeaza miercuri o deplasare la Ramnicu Valcea, apoi marele duel cu CSM Bucuresti (acasa, pe 5 octombrie).

HCM Baia Mare-HCM Roman 26-15 (9-5) Au arbitrat: Cristina Nastase (Bucuresti) si Simona Stancu (Buzau) HCM Baia Mare: Barbara Arenhart 8 interventii, Paula Ungureanu 5 – Bianca Tiron 5 goluri, Ksenia Makeeva 4, Alexandra Do Nascimento 4, Laura Oltean 4, Eliza Buceschi 4, Ekaterina Davydenko 2, Valentina Ardean Elisei 1, Camilla Herrem 1, Gabriela Szucs 1. Antrenori: Costica Buceschi si Magda Kovacs

HCM Roman: Vyktoriya Tymoshenkova 9 interventii, Paula Visan 2 – Ana Maria Horobet 4, Diana Drutu 4, Ana Maria Iuganu 2, Carmen Stoleru 2, Daniela Babeanu 1, Jasna Toskovic 1, Gabriela Mihalschi 1. Antrenori: Florentin Pera si Viorel Lazar