HCM Baia Mare a început cu victorie anul 2016! U Alexandrion Cluj – HCM Baia Mare 19-27

1009903_10205575530653768_6207450302897043129_nHCM Baia Mare a început cu victorie anul 2016, impunându-se la Cluj în fața grupării U Alexandrion la scorul de 27-19, după un joc cu două reprize complet diferite pentru vicecampioanele României. Băimărencele s-au văzut conduse în primul act până la maximum șase goluri de tinerele lor adversare, dar s-au desprins mai apoi în actul secund până la maximum opt goluri, într-un joc care aduce HCM-ului primele trei puncte din returul Ligii Naționale.

Jucătoarele de la U Alexandrion au început cu mult aplomb partida, speculând relaxarea din tabăra băimărencelor. Vălean deschide scorul în minutul 2, Jezic egalează două minute mai târziu pentru ca, în minutul 5, după o aruncare de la 7m transformată, Pineau să își ducă prima oară echipa în avantaj. Aceeași Vălean egalează la 2 în minutul 7, Popa mută avantajul în tabăra gazdelor în minutul 8, iar Ivan plusează în minutul următor: 4-2. După cel de al patrulea gol cosecutiv reușit de tinerele jucătoare clujence, la scorul de 5-2 în minutul 10, Aurelian Roșca solicită time out. Gazdele, însă, continuă să taxeze sincopele din angrenajul vicecampioanelor României, care bifează al treilea gol abia în minutul 15: 7-3. Până la pauză gazdele reușesc să se desprindă la maximum șase goluri (10-4 în minutul 20), repriza terminându-se la scorul de 13-8. Un avantaj la care, cel mai probabil, nici cel mai optimist suporter al U Alexandrion nu a îndrăznit să spere.

Actul secund, însă, spune o cu totul altă poveste. Și este rândul băimărencelor să speculeze erorile gazdelor, care nu mai reușesc să țină cadența handbalistelor lui Roșca. Patru goluri ale HCM-ului, întrerupte de o singură reușită a gazdelor, duc scorul la 14-12 în minutul 36. De la 15-12, scor înregistrat în minutul 37, începe recitalul vicecampioanelor, care egalează la 15 în minutul 41 și revin în avantaj (după circa 37 de minute), la scorul de 15-16. Două goluri purtând semnătura lui Do Nascimento desprind HCM-ul: 15-18 (min. 47). După șase goluri consecutive ale băimărencelor și 12 minute fără gol (răstimp în care intervențiile Paulei Ungureanu le-a tăiat complet elanul adversarelor), clujencele reușesc să înscrie al treilea lor gol din actul secund abia în minutul 49: 16-18. Până la maximum opt goluri s-au distanțat handbalistele de la HCM, diferență înregistrată și în scorul final al meciului, 19-27.

U Alexandrion Cluj – HCM Baia Mare 19-27 (13-8)
Sala polivalentă din Cluj Napoca; etapa 14;
Au arbitrat: Claudiu Belean (Târgu Mureș) și Valentin Călina (Pitești);
Observator FRH: Gheorghe Năsturel (Reșița);

Aruncări de la 7m: 5-5 (transformate2-2, au ratat Dindiligan, Laslo și Severin, respectiv Pineau, Ardean Elisei și Do Nascimento);
Minute de eliminare: 4-6;

U Alexandrion Cluj: Măzăreanu (7 intervenții), Enache (4, inclusiv 3 aruncări de la 7m apărate), Prodan – Laslo 4, Tetean 3 (1), Petruș 2 (1 din aruncare de la 7m), Vălean 2, Chintoan 2, Ivan 2, Boian 1, Dindiligan 1, Popa 1, Severin 1, Vasiliu, Biriș; antrenori: Carmen Amariei – principal, Luminița Huțupan Dinu – secund;

HCM Baia Mare: Ungureanu (14+2), Munteanu – Jezic 7, Ardean Elisei 6, Do Nascimento 5, Geiger 5, Abbingh 2 (1), Pineau 1 (1), Marin 1, Szucs, Perianu, Nechita, Tănasie, Tătar, Preda, Vizitiu; antrenor: Aurelian Roșca; director tehnic: Ioan Băban;

sursa:hcmbaiamare.ro