HCM Baia Mare a învins-o pe HCM Roman cu scorul de 31-26!

hcmHCM Baia Mare a învins-o pe HCM Roman cu scorul de 31-26 (13-09), luni, în deplasare, în meci din  Ligia Naționala de handbal feminin.

HCM va juca pe teren propriu, pe 30 octombrie cu Rostov-Don în Champions League .

Astă seară, de la orele 17.30 a avut loc în Roman, altadată mustind a industrie (vezi Laminorul Roman), acum un oraș stingher și parcă părăsit, partida de handbal feminin HCM Roman – HCM Baia Mare. A fost o bătălie fără istoric, un fel de repetiție cu public pentru partida de vineri, din Liga Campionilor, fetele noastre câștigând fără a forță, cu 31 la 26 și 13 la 9 la pauză.

Trebuie avut în vedere că, în minutul 12 din repriza a II-a, HCM Baia Mare conducea cu 24 la 14, în minutul 15, la jumătatea reprizei, scorul era 25 la 16 pentru băimărence, acestea relaxându-se pe final, astfel încât ecartul să ajungă la doar 5 goluri la fluierul final, respectiv 31 la 26.

Toate acestea, în condițiile în care echipa maramureșeană nu a forțat, parcă menajându-se pentru partida decisivă de vineri cu rusoaicele de la Rostok.

HAI FETELE!!! HAI HCM!!! VĂ VREM CÂȘTIGĂTOARE VINERI!!! DOAMNE AJUTĂ!!!