HCM Baia Mare – ASC Corona 2010 Braşov 25-21 (14-9)

hcmHCM Baia Mare a învins pe ASC Corona 2010 Braşov cu scorul de 25-21 (14-9) în partida care pune punct etapei 18 din Liga Naţională. Cu acest succes, HCM Baia Mare ajunge la 51 de puncte şi rămâne pe primul loc în clasament, urmând ca în etapa viitoare să întâlnească gruparea din Târgu Mureş, miercuri, 18 februarie.

Cu multă ambiţie au început ambele echipe confruntarea, iniţiativa, în primele minute, fiind a braşovencelor, care reuşesc, în minutul 4, să se bucure de avantaj de două goluri: 1-3. În rest, Corona nu a reuşit să se distanţeze la mai mult de un gol de gazde, care conduc pentru prima dată în minutul 9, la scorul de 4-3. Braşovencele sunt animate de amintirea victoriei obţinute în tur, in extremis, în detrimentul HCM-ului, şi speră să repete performanţa. În minutul 19, însă, savurează ultima situaţie de avantaj: 7-8. HCM Baia Mare înscrie de şase ori la rând în circa şase minute şi se desprinde: 13-8 în minutul 28, pentru ca primul act să se încheie la scorul de 14-9.

După primele şase minute scurse din repriza a doua se înregistrează pentru prima dată cel mai mare ecart al meciului: 17-10, o diferenţă care se reface în minutul 37 (18-11) şi în minutul 45 (22-15). Trei goluri la rând ale braşovencelor duc scorul la 22-18 în minutul 52, moment în care tehnicianul HCM-ului simte că e necesar un time out. Do Nascimento şi Tătar punctează şi este 24-18 cu şapte minute înainte de fluierul final, dar braşovencele speculează relaxarea prematur intervenită în tabăra gazdelor şi strâng scorul din nou: 24-21 în minutul 57. Do Nascimento, cu mare poftă de joc azi, înscrie ultimul gol al meciului şi partida se încheie cu scorul de 25-21.

Sala sporturilor „Lascăr Pană”;
Au arbitrat: Anamaria Stoia (Bucureşti) şi Diana Florescu (Piteşti);
Aruncări de la 7m: 9-1 (transformate  8-1, a ratat Buceschi);
Minute de eliminare: 2-14;

HCM Baia Mare: Ungureanu, Arenhart (12 intervenţii) – Do Nascimento 12 (7 din aruncări de la 7m), Makeeva 2, Tătar 2, Buceschi 2 (1), Herrem 2, Ardean Elisei 2, Gjeorgjievska 1,  Lobach 1, Davydenko 1, Szucs, Marin, Pîrvuţ, Diniş Vârtic, Abbingh; antrenori: Tone Tiselj – principal şi Grega Karpan – secund;

Corona Braşov: Dedu (10), Mirca (3) – Zamfir 6 (1), Brădeanu 4, Hotea 3, Chiper 2, Dincă 2, Raţiu 2, Bondar 1, Apetrei 1, Neagu, Tudor, Pricopi, Briscan; antrenori: Bogdan Burcea – principal şi Dumitru Berbece – secund.