HCM Baia Mare – CSM Bucureşti 24-21 (12-11)

HCM Baia Mare s-a impus cu 24-21 (12-11) în compania bucureştencelor de la CSM în joc contând pentru a noua etapă din Liga Naţională. O victorie palpitantă şi superbă, care consolidează postura de lider pentru campioana României, băimărencele punând între ele şi „tigroaicele” de la CSM patru puncte în clasament.

Do Nascimento înscrie primul gol în primul minut de joc. Băimărencele vor mai avea de luptat 27 de minute până să se afle din nou în avantaj, în minutul 28 HCM-ul având 12-11, scor la care se şi iese la vestiare. O primă repriză în care bucureştencele au savurat un avantaj de maximum două goluri (2-4, min. 6; 3-5, min. 7; 7-9, min. 18). În actul secund, campioanele au maximum patru goluri avantaj (18-14, min. 47), dar repriza nu a fost lipsită de emoţii nici aceasta. Pentru că deşi HCM-ul a condus în permanenţă, CSM-ul a reuşit să se apropie la un singur gol (13-12, min. 33; 20-19, min. 55; 21-20, min. 56), suflând ameninţător în ceafa gazdelor. Victoria este obţinută la scorul de 24-21, un succes care transformă sala polivalentă în uragan.

„Dirijată” fără cusur de pe margine de Costică Buceschi, antrenorul campioanelor reuşind să îşi trimită în teren astfel redutabilele „arme” încât să anihileze atu-urile adversarei, HCM a luptat admirabil din prima până în ultima clipă de joc, fără să îşi piardă speranţa, fără să se precipite, fără să facă vreun pas înapoi. Băimărencele au demonstrat şi şi-au demonstrat stofa de campioane şi s-au distanţat la patru puncte de CSM Bucureşti.

Sala sporturilor „Lascăr Pană”;
Au arbitrat: Robert Harabagiu şi Silviu Stănescu (Dâmboviţa);
Observator: Octavian Pripas;
Aruncări de la 7m: 6-3 (transformate 4-1, au ratat Do Nascimento şi Buceschi, respectiv Rodrigues şi Martin);
Minute de eliminare: 12-6;

HCM Baia Mare: Ungureanu (2), Arenhart (10+2) – Buceschi 6, Nechita 4, Gjorgjijevska 4, Marin 3 (2), Do Nascimento 3 (2), Ardean Elisei 2, Makeeva 1, Lobach 1, Szucs, Oltean, Tătar, Tiron, Davydenko, Herrem; antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Ioan Belu;

CSM Bucureşti: Pessoa (14+1), Iordache (un 7m aparat), Tolnai – Torstensson 7 (1), Rodrigues 4, Fachinello 3, Martin 3, Tivadar 1, Vărzaru 1,  Da Silva 1, Curea 1, Vetkova, Bazaliu, Nan, Glibko, Vizitiu; antrenori: Mette Klit şi Adrian Vasile.