HCM Baia Mare începe cu victorie al treilea sezon de EHF Champions League

12115752_1501581820157088_8315431087426260834_nHCM Baia Mare a debutat cu victorie în al treilea an consecutiv de EHF Champions League, vicecampioana României învingând cu 33-27 (16-15) RK Krim Mercator, în Ljubljana. Abbingh și Pineau au fost principalele marcatoare pentru HCM, cu câte 9 reușite, în timp ce revenirea Paulei Ungureanu în poarta băimărencelor a însemnat azi recital de intervenții.

Pentru prima dată HCM-ul conduce în Ljubljana în minutul 3: 1-2. Tânăra campioană a Sloveniei, însă, intră foarte determinată în joc, gazdele reușind să se desprindă în debutul meciului la două goluri: 4-2 (min. 4), 5-3 (min. 5). Băimărencele revin în avantaj în minutul 11 (7-8) și reușesc să beneficieze de avantaj de două goluri pentru prima dată la mijlocul primei reprize: 8-10. Handbalistele Martei Bon evoluează, însă, cu entuziasm și egalează la 10 în minutul 17. Până la finalul primului act, cele două echipe se află fiecare la conducere, fără ca distanța să depășească un gol. La pauză, vicecampioanele României sunt în avantaj: 15-16.

hcm1Băimărencele încep mai determinate actul secund, reușind trei goluri consecutive: 15-19 în minutul 33. După cinci minute, avantajul HCM-ului crește: 17-22. În minutul 40 este 18-24, iar diferența de valoare dintre cele două angrenaje pare în sfârșit să se reflecte și pe tabela de marcaj. În două minute, însă, gazdele recuperează din handicap (20-24), iar din minutul 42 până în minutul 49 nicio echipă nu mai înscrie. Reușește să o facă, după circa șapte minute fără gol, tot echipa din Ljubljana: 21-24. Băimărencele dau gol după nouă minute fără soluții în atac: 21-25 (min. 49). Încurajate de sincopele din tabăra băimăreană, jucătoarele de la RK Krim Mercator reușesc să se apropie: 23-25 (min. 51), 24-26 (min. 53), 25-27 (min. 54). Abbingh și Vizitiu readuc HCM-ul într-un avantaj mai confortabil (25-29) cu cinci minute înainte de final. Până în minutul 60, gazdele mai reușesc doar două goluri, în schimb băimărencele mai punctează de două ori prin Abbingh și câte o dată prin Vizitiu și Nechita. Scor final: 27-33.

HCM Baia Mare își începe astfel al treilea sezon consecutiv în grupele Ligii Campionilor cu o victorie în deplasare, poate lipsită de strălucire, dar extrem de importantă. Într-un meci în care Paula Ungureanu, revenită în poarta vicecampioanei României după o accidentare, a avut intervenții inspirate la foc automat, iar Pineau (cu 75% eficacitate) și Abbingh (cu un procentaj de reușită de 69%) au fost principalele “arme” din atacul HCM-ului. De cealaltă parte, cea mai periculoasă s-a dovedit a fi extrema stângă Mavsar, care a reușit 12 goluri din 16 aruncări.

În Arena Stozice din Ljubljana, care are o capacitate de 12.500 de spectatori la meciurile de handbal (dar azi a fost dezolant de goală), pata de culoare a fost galeria HCM-ului, circa 40 de băimăreni ținând să fie alături de echipa antrenorului Aurelian Roșca la acest nou început de drum european.

RK Krim Mercator Ljubljana – HCM Baia Mare 27-33 (15-16)
Etapa 1, grupa A;
Arena Stozice din Ljubljana;
Au arbitrat: Arnar Sigurjonsson și Svavar Petursson (Islanda);
Delegat EHF: Janka Stasova (Slovacia);

Aruncări de la 7m: 5-6 (transformate 3-5, au ratat Mavsar și Zulic, respectiv Do Nascimento);
Minute de eliminare: 8-6;

RK Krim Mercator Ljubljana: Stefanisin (o intervenție), Marincek (11) – Mavsar 12 (3 din aruncări de la 7m), , Bajramoska 4, Milanovic Litre 3, Obradovic 2, Omoregie 2, Baric 1, Juric 1, Lukovic 1, Zulic 1, Beganovic, Abina, Avbelj, Zrimsek. Antrenori: Marta Bon și Jure Sterbuci.

HCM Baia Mare: Munteanu (2), Ungureanu (15), Dumanska – Abbingh 9 (2), Pineau 9 (2), Geiger 5, Vizitiu 3, Ardean Elisei 2, Jezic 2, Nechita 2, Do Nascimento 1, Szucs, Gjeorgjievska, Oltean, Tănăsie, Preda. Antrenor: Aurelian Roșca. Director tehnic: Ioan Băban.

Celălalt meci din Grupa A are loc mâine, între Larvik HK și Rostov Don. Următorul joc al băimărencelor în EHF Champions League este programat pentru 23 octombrie, ora 18.00, când HCM-ul va întâlni pe propriul teren campioana Norvegiei.