HCM Baia Mare învinge campioana din Belarus şi joacă azi pentru un loc în grupele EHF Champions League

h2În a 60-a partidă de cupă europeană disputată de echipa băimăreană, HCM a învins cu 31-21 (15-8) campioana din Belarus, BNTU-Bel AZ Minsk Reg, şi va juca mâine finala turneului de calificare în grupele EHF Champions League în compania vicecampioanelor daneze de la Team Esbjerg, care au învins azi cu 32-28 (16-12) Ankara Yenimahalle BSK – campioana Turciei.

„Suntem pregătiţi pentru un joc de mare luptă!”, a mărturisit la finalul meciului antrenorul băimărencelor, Aurelian Roşca.

HCM Baia Mare a apăsat piciorul pe acceleraţie spre grupele Ligii Campionilor încă de la începutul meciului, curmându-le adversarelor lor, campioanele Belarusului, orice iluzie din start. În minutul 6 scorul este de 3-0, minut care va aduce mai apoi şi primul gol al echipei din Minsk. Un minut mai târziu, când băimărencele se desprind la patru goluri (5-1), tehnicianul Kanstantsin Sharavarau solicită time out. Distanţa între cele două aspirante la locul liber din grupa A a Ligii Campionilor, însă, va continua încet să crească pe fondul unei apărări foarte bune a băimărencelor şi graţie poftei de gol demonstrate de handbalistele lui Roşca. La mijlocul reprizei HCM-ul se desprinde prima dată la cinci goluri (8-3), cu patru minute înainte de pauză sunt în premieră şase goluri între cele două echipe (13-7), iar scorul la pauză este 15-8.

h1Repriza secundă consolidează supremaţia fără drept de apel a gazdelor, care galopează spre victorie. În minutul 34 se înregistrează pentru prima oară un ecart de opt goluri, distanţă refăcută 10 minute mai târziu, la scorul de 24-16. În minutul 48, nouă goluri despart cele două adversare: 25-16. Spre finalul meciului, Paula Ungureanu revine în teren pentru HCM, o revenire aplaudată de suporterii care au înconjurat azi cu multă căldură un nou început de parcurs european al echipei băimărene. În minutul 53, Geiger (câtă sete de joc a arătat azi principala marcatoare a HCM-ului în istoria meciurilor europene) înscrie pentru 27-17. Meciul se termină cu 31-21 pentru Baia Mare, HCM-ul calificîndu-se astfel în finala de mâine a turneului, acolo unde o aşteaptă Team Esbjerg, echipă care a învins azi campioana Turciei la scorul de 32-28.

HCM Baia Mare – BNTU-Bel AZ Minsk 31-21 (15-8)