HCM Baia Mare învinge U Alexandrion Cluj şi termină turul pe locul 1

Cu 35-25 (18-14) s-a impus HCM Baia Mare în faţa echipei U Alexandrion Cluj în a 13-a etapă din Liga Naţională, ultima a turului. Campioana României a acumulat astfel 36 de puncte şi termină prima parte de campionat pe locul 1. Camilla Herrem, cu şapte reuşite, a fost principala marcatoare a gazdelor în partida de azi, un joc de… pregătire pentru confruntarea de duminică din EHF Champions League, de la Lublin, când HCM-ul vizează prima victorie repurtată în deplasare în Liga Campionilor.

Între cele două adversare situate în poli opuşi de clasament, nicio clipă nu a planat în jocul de azi dilema învingătoarei. Ultimul egal este înregistrat în minutul 8, la 4-4, după care băimărencele punctează de patru ori consecutiv şi se desprind la patru goluri: 8-4 în minutul 13. Recitalul gazdelor este întrerupt de un gol al lui Chintoan, după care vin alte patru goluri pentru HCM: 12-5 în minutul 19. Până la finalul reprizei, clujencele reuşesc să recupereze din handicap: 18-14. După doar şapte minute din repriza a doua, însă, Szucs reface cea mai mare diferenţă a partidei (23-16), iar Buceschi plusează: 24-16 în minutul 38. Din acest moment tot ce pot spera clujencele este să strângă scorul, dar HCM-ul se desprinde la maximum 11 goluri: 35-24 în ultimul minut de joc. Scor final: 35-25.

Arenhart, Do Nascimento, Tătar, Nechita, Abbingh, Oltean, Geiger, Diniş Vârtic sunt jucătoarele indisponibile. În consecinţă, azi pe foaia de joc au fost 13 jucătoare în lotul HCM-ului, două dintre acestea şi ele accidentate (Davydenko şi Marin).

HCM Baia Mare – U Alexandrion Cluj 35-25 (18-14)