HCM Baia Mare îşi adaugă încă trei puncte în clasament! HCM Roman – HCM Baia Mare 19-24 (11-9)

hcmHCM Baia Mare îşi adaugă încă trei puncte în clasament, reconfirmându-şi statutul de lider al Ligii Naţionale şi după partida jucată în deplasare, la HCM Roman, în a 20-a etapă. Victoria a fost obţinută la scorul de 24-19 (9-11), după un joc în care băimărencele s-au desprins la maximum şase goluri.

Partida din etapa 20 se anunţa a fi una dificilă pentru HCM Baia Mare, dat fiind adversarul – ambiţioasa echipă din Roman. Băimărencele deschid scorul în minutul 3, dar după alte trei minute de joc scorul devine 3-1. Repriza este una echilibrată, campioana neavând cele mai bune prestaţii în apărare şi nealegând cele mai inspirate soluţii în atac. De opt ori este egal între cele două adversare în aceste prime 30 de minute, HCM Roman îşi joacă şansa şi reuşeşte să iasă la vestiare în avantaj: 11-9.

Gazdele sunt cele care deschid scorul în repriza a doua şi HCM Roman se desprinde la 12-9 în minutul 31. HCM Baia Mare turează motoarele şi schimbă faţa jocului: şase goluri consecutive şi scorul devine în minutul 39 12-15 în favoarea campioanelor, care nu mai cedează din mâini frâiele partidei. După nouă minute în care nu reuşesc să învingă apărarea băimărencelor, în minutul 40, handbalistele de la HCM Roman punctează a doua oară în actul secund: 13-15. Urmează trei goluri consecutive pentru Baia Mare şi scorul este 13-18 în minutul 42. Până la şase goluri se desprind campioanele, o diferenţă atinsă prima oară în minutul 46: 14-20. Scorul final: 19-24.

HCM Roman – HCM Baia Mare 19-24 (11-9)
Sala polivalentă din Roman;
Au arbitrat: Bogdan Dordea (Sibiu) şi Marian State (Buzău);
Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti);
Aruncări de la 7m: 5-5 (transformate 2-2, au ratat Mihalschi, Toskovic şi Băbeanu, respectiv Do Nascimento – 2 şi Buceschi);
Minute de eliminare: 4-10;