HCM Baia Mare la putere in handbal in handbalul feminin

Partida a inceput cu aruncarile Anei Paula Rodriguez si Linnei Torstensson ce au lasat-o fara reactie pe Paula Ungureanu (3-5 min 7). Replica gazdelor a venit prin bombele expediate de Elena Gjeorgjevska (6-6 min 13), iar echilibrul s-a mentinut pana in final reprizei, cand apararea gandita de Costica Buceschi a fost mai greu de trecut si echipa sa a intrat la cabine cu un gol avantaj (12-11 la pauza).
Ada Nechita a detonat doua bombe (un gol pe contraatac si o reusita din extrema dreapta) in startul actului secund (15-12 min 34), iar maramuresencele s-au desprins la patru goluri dupa o perioada cu interventii bune ale portarilor – doua lovituri de pedeapsa parate de Barbara Arenhart (18-14 min 46).

Braziliencele CSM-ului n-au cedat si au revenit puternic, aruncand finalul de partida intr-o tensiune uriasa. Cristina Varzaru le-a apropiat pe ”tigroaice” la doar un gol (20-19 min 55), dar baimarenii au explodat intr-un final decis de Eliza Buceschi. Scor final: 24-21.

Urmatorul adversar pentru HCM Baia Mare este MKS Lublin (17 octombrie)!

HCM Baia Mare-CSM Bucuresti 24-21 (12-11)

HCM Baia Mare: Eliza Buceschi 6 goluri, Elena Gjeorgjevska 4, Ada Nechita 4, do Nascimento 3 (2), Marin 3 (2), Elisei 2, Lobach 1, Makeeva 1

CSM Bucuresti: Torstensson 7 (1), Rodrigues 4, Martin 3, da Silva 2, Cavaleiro 2, Tivadar 1, Varzaru 1, Curea 1