HCM Baia Mare reuşeşte în Lublin prima victorie în deplasare din EHF Champions League

HCM Baia Mare a spart în sfârşit gheaţa şi a obţinut prima victorie în deplasare în EHF Champions League, impunându-se cu scorul de 28-22 (10-10) în faţa MKS Selgros Lublin în Polonia. Este a doua victorie obţinută de campioana României în grupa D, după ce – în prima etapă – a trecut tot de campioana Poloniei cu 30-25 în Baia Mare. Cu cele patru puncte, băimărencele sunt pe locul 2 în grupă, după campioana Norvegiei, neînvinsă.

Polonezele au început determinate această partidă: 3-0 după şase minute de joc, acesta fiind avantajul cel mai mare de care bucurat echipa gazdă în compania băimărencelor de la HCM. După alte şase minute, însă, este 4-4. La mijlocul primei partide, MKS Selgros Lublin este echipa în avantaj: 6-4. Marin şi Buceschi egalează la 6 în minutul 18, iar Lobach îşi aduce în minutul următor pentru prima dată echipa în avantaj: 6-7. Trei goluri consecutive reuşite de gazde refac, însă, avantajul de două goluri în favoarea grupării din Lublin: 9-7 în minutul 26. Ardean Elisei şi Lobach egalează la 9 în minutul 27. Cu scorul de 10-10 se termină prima repriză.

Începutul actului secund aparţine băimărencelor, astfel încât în minutul 38 scorul este 11-16. În minutul 43, diferenţa creşte la şase: 13-19. Polonezele reuşesc să strângă scorul: 16-20 în minutul 45. Două goluri ale căpitanului HCM-ului şi unul al lui Lobach, însă, duc în premieră diferenţa la şapte goluri: 16-23 în minutul 48. Nu este, însă, cel mai consistent avantaj al campioanelor României, care se desprind la nouă goluri cu cinci minute înainte de final: 17-26. Antrenorul Costică Buceschi rulează toate jucătoarele în acest joc care intră în istoria clubului,
HCM impunandu-se cu 22-28 în Lublin.

MKS Selgros Lublin – HCM Baia Mare 22-28 (10-10)