HCM Baia Mare s-a impus cu 26-23 în faţa gazdelor de la Iuventa Michalovce

În al doilea meci de la Memorialul „Tomáš Jakubčo”, băimărencele de la HCM au obţinut victoria la scorul de 26-23 (13-14) în detrimentul gazdelor de la Iuventa Michalovce. Adversarele HCM-ului au început în trombă partida, scorul fiind, în minutul 25, 12-6 pentru gazde. Băimărencele au revenit şi au egalat la 13 pe final de primă partidă, dar Iuventa Michalovce a reuşit să intre la pauză în avantaj: 14-13.

HCM-ul a început mai bine actul secund, în minutul 44 fiind 21-17 pentru campioana României. Până la finalul partidei, băimărencele şi-au păstrat avantaj de trei-patru goluri graţie unui joc bun în apărare. În atac, însă,  componentele HCM-ului au ratat multe situaţii de unu la unu.

Pentru HCM Baia Mare au evoluat în acest joc: Arenhart (8 intervenţii), Cetăţeanu (4), Herrem 5, Makeeva 4, Gjorgjijevska 4, Artsiukhovich 3 (1), Tiron 3 (1), Davidenko 2 (1), Marin 2 (1), Geiger 2, Tătar 1, Szucs.

Nu a fost folosită în acest joc Do Nascimento, cu probleme de sănătate.