HCM Baia Mare – Universitatea Neptun Constanţa 36-23 (13-15)

Meciul dintre HCM Baia Mare şi Universitatea Neptun Constanţa a deschis în această seară a patra etapă din Liga Naţională. Victoria a revenit – aşa cum era de aşteptat – campioanei României, la scorul de 36-23, însă după o primă repriză incredibilă, în care echipa oaspete, venită cu nouă jucătoare de câmp şi un portar în Baia Mare, a reuşit să aibă avantaj şi de cinci goluri, scorul la pauză fiind 15-13 în favoarea constănţencelor.

Universitatea Neptun Constanţa a condus pe toată durata primei reprize, cu excepţia primelor nouă minute de joc. Din minutul 9 echipa oaspete se instalează la conducere. Handbalistele conduse de Florin Cazan s-au distanţat până la maximum cinci goluri, stârnind uluială în polivalenta din Baia Mare: 6-11 (min. 23), 7-12 (min. 24), 8-13 (min. 26). Spre finalul primei reprize, băimărencele reuşesc să recupereze din handicap, dar echipa oaspete iese în avantaj la pauză, la scorul de 15-13.

În actul secund Costică Buceschi schimbă formula stranieră din teren şi se bazează aproape exclusiv pe jucătoarele din România. În minutul 32 HCM Baia Mare este în avantaj: 16-15, dar echipa din Constanţa nu se lasă cu una, cu două: 18-18 (min. 37), 19-19 (min. 39), 20-20 (min. 40). Este, însă, cântecul de lebădă al Universităţii Neptun, pentru că din minutul 41 campioana nu mai iartă: timp de şapte minute oaspetele nu mai înscriu, în timp ce băimărencele punctează de şase ori consecutiv şi scorul devine 26-20 (în min. 47). Până la finalul partidei, scorul ia proporţii, iar victoria a patra pentru HCM din această ediţie de Liga Naţională este obţinută la scorul de 36-23, aceasta fiind, de altfel, cel mai consistent avantaj al partidei.