Juniori A – FCM Baia Mare s-a impus cu 2 – 1 in deplasarea de la Campia Turzii

Confirmand intru totul faptul ca sub comanda antrenorului Emil Kemenes cresc fotbalisti, juniorii A ai clubului divizionar B FCM Baia Mare s-au impus cu scorul de 2 – 1 in deplasarea cu incomoda echipa din Campia Turzii.

La pauza scorul a fost de 2 – 0.

Scorul a fost deschis de Mircea Leontin in minutul 33, dupa o faza individuala de joc, in finalul careia a ramas singur cu portarul advers, caruia i-a dat mingea printre picioare.

Pentru 2 – 0 a marcat linistitor oarecum Cristian Pop, dupa o faza invalmasita-n careu, cand juniorul care s-a pregatit de multe ori cu echipa mare a marcat plasat, pe langa portar.

In repriza secunda gazdele au atacat in valuri si la o faza in care apararea deja relaxata din cauza scorului a fost usor depasita portarul Iuliu Mihail Rosiianu, singurul jucator imprumutat din lotul divizionarei B pentru acest meci nu a mai avut ce face.

Ca si in deplasarea de la Reghin, finalul i-a apartinut tot portarului nostru, el reusind sa conserve si acest rezultat, dupa cateva interventii senzationale, in care s-a remarcat indeosebi in cele din minutele 88 si 89, cand a salvat echipa si a inghetat rezultatul final, chiar daca fazele au fost de situatii unu la unu.

Altfel spus, putem spune, fara teama de a gresi, ca antrenamentele zilnice facute cu echipa mare, cu antrenorul de portari Mihai Stetca si antrenorii Dorin Toma si Bogdan Cristian se vad in prestatia acestui tanar jucator.

Va reamintim faptul ca FCM-ul a mers aici din postura ocupantei locului secund in grupa, dupa cele doua victorii obtinute pe teren propriu si un egal in deplasare. In prima etapa FCM s-a impus fara drept de apel in fata celor de la Interstar Sibiu, cu 5 – 0 si se posta atunci  pe primul loc in clasament. In aceeasi etapa actualii adversari se impuneau chiar in Baia Mare cu 2 – 0, in fata celor de la CSS 2 si ocupa locul 6 in grupa, din cauza golaverajului.

Etapa a a doua a consemnat victoria cu 3 – 1 a celor din Campia Turzii in meciul cu FC Zalau, scor care i-a urcat pana pe locul 3 in clasament, in timp ce FCM-ul, dupa egalul obtinut la Reghin si meciul bun al portarului Iuliu Rosiianu cobora pe locul 5.

Ei bine, dupa rezultatele din etapa a treia, FCM ocupa locul secund dupa ce s-a impus cu 5 – 0 in fata celor de la LPS Tg Mures, in timp ce actualele gazde s-au inclinat cu acelasi scor in deplasarea de la Unirea Alba Iulia, actualul lider al seriei.

Emil Kemenes a inceput acest meci in urmatoarea formula de joc: Iuliu Rosiianu – Barbu, Muresan, Rogojan, Bud, Telcian, Gherghel (72 – Bandi Alex), Pop Cristian (80 – Buda Paul), Costinar Lorand, capitan de echipa, David Simion si Mircea Leontin (55 – Marian Cupsa).

Sa remarcam si de aceasta data jocul temerar si imprevizibil al lui Kemenes, care a schimbat in repriza secunda ambii marcatori.

FCM-ul avea inaintea acestui meci cel mai bun golaveraj din serie, 11 goluri marcate si numai 1 primit, iar gazdele unul deja negativ, cu 5 goluri marcate si 6 primite.

Acum baimarenii au 13 marcate si numai 2 primite, acumuland 10 puncte, astfel consolidandu-si macar pozitia secunda.