Minaur Baia Mare ocupă primul loc în Liga Naţională, după şapte etape

Minaur Baia Mare a câştigat categoric derby-ul cu Dinamo şi ocupă primul loc în Liga Naţională, după şapte etape.

”Minaur…Minaur…Minaur!” – a rasunat Sala ”Lascar Pana” la meciul baietilor de la Minaur Baia Mare cu Dinamo Bucuresti (scor 27-20), un succes ce i-a incins la maxim pe baimareni, in asteptarea marelui derby la feminin.

Începutul de meci a fost unul echilibrat. Minaur s-a distanţat la patru goluri cu cinci  minute înaintea pauzei, însă Dinamo s-a apărat bine în ultimele minute şi a intrat la cabine cu un deficit de un singur gol.

Gazdele s-au descătuşat după pauză. Chilianul Chavez, cel mai bun marcator al învingătorilor, cu cinci reuşite, a fost principala armă pe contraatac, iar Minaur s-a impus cu 27-20.

Cei mai buni marcatori ai partidei au fost dinamoviştii Ragot şi Sandrk, cu câte şase goluri.