Minaur la un pas de VICTORIE! HCM Minaur a remizat, scor 28-28, în fața danezilor de la Skjern Handbold

HCM Minaur a remizat în această după-amiază, scor 28-28, în fața danezilor de la Skjern Handbold, după ce la pauză au avut un avantaj de patru goluri, scor 15-11. Pentru HCM Minaur este al doilea meci terminat la egalitate pe teren propriu în această ediție de EHF Velux Champions League, după ce a remizat cu Kadetten Schaffhausen, scor 31-31.

PRIMA REPRIZĂ

minaur_skjern_24

Meciul a început destul de echilibrat, cele două echipe aflându-se la egalitate după primele cinci minute de joc, scor 2-2, pentru ca la mijlocul primului act, campioana României să fie în avantaj minim, scor 7-6. Cu zece minute înainte de finalul primului mitan, HCM Minaur s-a distanțat pentru prima dată la două goluri, scor 10-8, pentru ca diferența să crească la trei (12-9 min. 23), respectiv cinci goluri (15-10 min. 27), acesta fiind cel mai mare avantaj pe care l-a avut HCM Minaur în această partidă. La cabine s-a intrat cu scorul de 15-11.

REPRIZA SECUNDĂ

minaur_skjern_46

HCM Minaur și-a păstrat avantajul obținut la pauză și în repriza secundă, până spre jumătatea ei, când oaspeții au reușit să se apropie la doar un singur gol, scor 22-21, iar mai apoi să preia pentru prima dată conducerea în minutul 50, scor 23-24. Pe final, HCM Minaur a avut puterea să revină și a intrat din nou în avantaj, scor 28-27, însă oaspeții au egalat cu jumătate de minut înainte de final, pentru ca la ultima fază să trimită mingea în bară. Scorul final a fost 28-28 și pentru campioana României este a doua remiză pe propriul teren în EHF Velux Champions League.

HCM Minaur: Peter Tatai, Răzvan Pop – Marius Sadoveac (7 goluri), Inal Aflitulin (6), Uros Vilovski (5), Tamas Ivancsik (4), Ivan Karacic (3), Mihai Bușecan (1), Viorel Fotache (1), Vladislav Ostroushko (1), Daniel Bera, Albert Cristescu, Alexandru Sabou, Bogdan Mihai, Tudor Marta. Antrenor: Petru Pop.