Simona Halep s-a calificat în turul doi la Wimbledon! Victorie fără emoții cu Teliana Pereira

Simona Halep a avut un start de vis în turneul de Mare Şlem de la Wimbledon. Numarul 3 mondial a acces în turul secund după un meci controlat de la un capăt la altul.

Teliana Pereira, sportivă clasată pe poziţia a 88-a în ierarhia WTA, a fost depăşită clar de finalista de la Roland Garros. A treia favorită de pe iarba londoneză a început cum nu se putea mai bine, cu un break.

Halep a continuat în aceeaşi manieră şi a închis primul set, cu 6-2. Actul secund i-a revenit cu un scor identic, după 34 de minute. Simona Halep a obţinut astfel calificarea, la finalul unei partide în care nu i-a permis adversarei sa facă nici macar un break. Mai mult, nu i-a dat nicio astfel de șansă sud-americancei.

Simona a fost ca un metronom, reușind 19 lovituri direct câștigătoare, față de doar 8 oponenta sa, iar raportul erorilor neforțate a fost 9-24. Mai mult, deși măsoară doar,166 metri, Simona a reușit trei ași, cu unul mai mult față de Pereira.

În faza următoare, Halep o va întâlni pe Lesia Tsurenko din Ucraina.