Tenis: Simona Halep, în grupă cu Serena Williams la Turneul Campioanelor de la Singapore

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost repartizată în aceeași grupă cu americanca Serena Williams, numărul unu mondial, la Turneul Campioanelor de la Singapore, conform tragerii la sorți care a avut loc sâmbătă.

Reprezentanta țării noastre, aflată în prezent pe locul 3 în ierarhia WTA, va face parte din Grupa Roșie a competiției, alături de Serena Williams (SUA), Eugenie Bouchard (Canada) și Ana Ivanovic (Serbia).

În Grupa Albă au fost repartizate Maria Șarapova (Rusia), Petra Kvitova (Cehia), Agnieszka Radwanska (Polonia) și Caroline Wozniacki (Danemarca).

Halep (23 ani), locul 4 în clasamentul ”Road to Singapore”, după Williams, Șarapova și Kvitova, are bilanț favorabil în întâlnirile directe cu adversarele din grupă doar cu Ivanovic. Simona a învins-o pe sârboaică anul trecut la Turneul Campioanelor ”B” de la Sofia, cu 2-6, 6-1, 6-3, și anul acesta, în sferturi la Madrid, cu 6-2, 6-2. Ivanovic (26 ani, 8 WTA) s-a impus anul trecut la Doha, când Halep a abandonat după primul set (la scorul de 6-3). În plus, sârboaica a profitat anul acesta, în sferturi, la Beijing, de o neprezentare a Simonei, retrasă în urma unei accidentări la coapsă.

Simona Halep și Eugenie Bouchard (20 ani, 7 WTA) și-au împărțit victoriile în circuit: românca a învins anul acesta la Indian Wells, în optimi, cu 6-2, 1-6, 6-4, iar jucătoarea canadiană s-a impus în semifinale la Wimbledon, cu 7-6 (5), 6-2.

Halep a pierdut toate cele trei dispute cu Serena Williams, americanca învingând în 2011 în turul secund la Wimbledon, cu 3-6, 6-2, 6-1, și anul trecut la Roma, cu 6-3, 6-0 în semifinale, și la Cincinnati, cu 6-0, 6-4 în sferturi.

În fața celorlalte participante la turneul de la Singapore, Halep are următoarele bilanțuri: 0-5 cu Șarapova, 2-0 cu Kvitova, 2-4 cu Radwanska, 1-1 cu Wozniacki.

Simona Halep este a treia reprezentantă a țării noastre la Turneul Campioanelor, care reunește la sfârșit de sezon, cele mai bune opt jucătoare ale sezonului în curs. Prima româncă la Turneul Campioanelor a fost Virginia Ruzici, în 1983 și 1984, nimeni alta decât managerul Simonei, urmată de Irina Spîrlea, în 1998.

Halep a devenit a 147-a jucătoare care participă la WTA Finals, în istoria de 44 de ani a evenimentului. În ultimii 30 de ani doar trei jucătoare au câștigat competiția la debut, Serena Williams (2001), Maria Șarapova (2004) și Petra Kvitova (2011).

Simona Halep (23 ani) a câștigat anul acesta turneele de la Doha (hard) și București (zgură) și a disputat finale la Madrid și Roland Garros (ambele pe zgură), în timp ce la Wimbledon (iarbă) s-a oprit în semifinale. Anul trecut, Halep a câștigat Turneul Campioanelor ”B” de la Sofia.
Rezerve la turneul de la Singapore sunt germanca Angelique Kerber și rusoaica Ekaterina Makarova.

Primele meciuri din cadrul competiției vor avea loc luni.