Un campion pe patru roţi, băimăreanul David Tarţa

În intervalul 23-25 mai s-a desfăsurat în localiatatea  Rabocsi Ring cea de a 3-a etapa a Campionatului Naţional de Rallycross al Ungariei, unde a participat şi pilotul băimărean , tânărul David Tarţa, membru al clubului Xtrem Adventure.

În întrecerea organizată  băimăreanul s-a clasat pe locul 3, la start  s-au aliniat   38 de piloţi. Deşi vremea nu a fost prielnică unui concurs pe patru roţi, totuşi tânărul pilot a dat dovadă de mult curaj , inteligenţă  şi făcând faţă cu mult succes adversarilor. David Tarţa ne-a declarat „A fost o competiţie foarte grea, cu mult suspans şi o luptă continuă pentru poziţii. Sunt foarte bucuros pentru ca am putut termina pe podium.Urmatoarea etapă va avea loc la Nyirad peste 2 săptămâni, în acest interval voi tura motorul la maximum în antrenamente”.