Un meci cu și fără emoții pentru HCM Baia Mare la Brașov!

HCMEra de așteptat ca partida cu brașovencele de la Corona să fie una dificilă. Gazdele au fost singura echipă care au reușit o victorie pe teren propriu împotriva echipei HCM Baia Mare și sperau să reediteze performanța. În plus mai era și orgoliul șifonat de diferența de scor din cupă. Dar n-a fost să fie, chiar dacă în prima repriză ne-au condus și la 3 goluri diferență. La pauză, această diferență s-a redus la un gol. Ca de obicei, am intrat în joc mai greu, astfel că după primele cinci minute scorul era 5-2 pentru gazde. Prima repriză a fost echilibrată, cu  momente mai bune pentru brașovence care au avut în Aurelia Brădeanu o clarvăzătoare a jocului și o marcatoare de excepție. A fost secondată îndeaproape de extremele Chiper și Hotea. Dar vârsta își spune cuvântul. La 35 de ani, Rica, cum îi spun colegele, pe la mijlocul reprizei a doua a cam terminat combustibilul. Le-a fost suficient băimărencelor să preia frâiele meciului și să se distanțeze și la șapte goluri diferență în două rânduri. Scorul final de 35-30 pentru băimărence este unul firesc, dat de  diferența de valoare dintre cele două echipe. Un pas important pentru accederea la titlu, dar mai sunt de făcut trei, în care fetele noastre nu au voie să se împiedice. Noi le suntem aproape și le susținem.