Victorie la pas! HCM Baia Mare – CS Rapid USL Metrou Bucureşti 36-25 (16-13)

080915cro

HCM Baia Mare a învins cu 36-25 (16-13) echipa CS Rapid USL Metrou Bucureşti în jocul care a deschis a patra etapă din Liga Naţională, vicecampioana României rămânând neînvinsă, pe locul 1 al clasamentului.

Şi dacă în partida anterioară Pineau a debutat pentru HCM într-un meci oficial, azi a fost rândul lui Gjorgjijevska să revină în echipă după o accidentare. Confruntarea cu echipa din capitală a fost ultimul test pentru băimărence înaintea turneului de calificare în EHF Champions League, care are loc sâmbătă şi duminică în sala sporturilor „Lascăr Pană”.

Până la trei goluri se desprind gazdele în primele minute ale meciului (5-2, min. 7; 6-3, min. 8). De la scorul de 7-4, înregistrat în minutul 11, băimărencele primesc patru goluri consecutiv fără să înscrie vreunul, astfel încât handbalistele de la Rapid trec în avantaj: 7-8 în minutul 15. A fost singura situaţie în care echipa din capitală a condus, speculând cu răbdare inexactităţile din angrenajul băimărean. După opt minute fără gol pentru HCM, Jezic egalează la 8. Echilibrul, însă, se menţine, iar prima repriză se termină la scorul de 16-13.

În debutul actului secund, echipa oaspete mai ţine ritmul cu HCM pentru circa cinci minute, reuşind chiar să se apropie la două goluri (16-14, min. 31; 17-15, min. 33; 18-16, min. 34). Din minutul 35, de la 19-17, vicecampioanele naţionale punctează de trei ori la rând: 22-17 în minutul 39. Popa, specialista echipei din capitală în aruncările de la 7m, întrerupe preţ de un gol şirul reuşitelor băimărencelor, după care urmează alte trei goluri la foc automat pentru HCM şi scorul devine 25-18 în minutul 42. Finalul de meci aparţine sportivelor lui Aurelian Roşca, care se desprind la maximum 11 goluri, o distanţă stabilită în premieră în minutul 59 (35-24) şi consfinţită de scorul final al partidei, stabilit de căpitanul HCM-ului, Valentina Ardean Elisei: 36-25.

HCM Baia Mare – CS Rapid USL Metrou Bucureşti 36-25 (16-13)